maus.com.pl

Blog o technologii, sprzęcie RTV AGD i wszelkich nowościach

Poradnik

Książki, e-booki, audiobooki – co warto wybrać?

Książki, e-booki, audiobooki – co warto wybrać?

Czytelnicy mają dzisiaj do wyboru różne sposoby poznawania dzieł literackich. Co wybrać – zwykłą książkę, e-book, a może audiobook?

Dzisiaj księgarnia to sklep, w którym można kupić nie tylko zwykłe książki w postaci drukowanych publikacji. Online można również zakupić e-booki oraz audiobooki. Każda z form książek ma swoje zalety i wady. Czym różnią się one między sobą? Na co warto się zdecydować?

Czym różnią się zwykłe książki, e-booki i audiobooki?

Książki to fizyczne materiały drukowane, które zawierają pisemne informacje. Istnieją od wieków i wciąż są popularne. Księgarnia może zaoferować je w zróżnicowanych wariantach. Wśród nich można znaleźć wiele typów publikacji, na przykład książki w oprawach miękkich, twardych, ilustrowane albumy.

E-booki lub książki elektroniczne to cyfrowe wersje książek, które można czytać na urządzeniach elektronicznych, takich jak czytniki, tablety czy smartfony. Są pobierane z internetu albo można czytać je online na stronach internetowych. Po zakupieniu albo pobraniu mogą być przechowywane na urządzeniu lub w chmurze.

Audiobooki to nagrania książek, czyli mają one formę materiałów czytanych na głos przez narratora. Mogą one również obejmować dodatkowych aktorów w roli bohaterów książki. Podobnie jak w przypadku e-booków można je pobierać i strumieniować z internetu, a także odtwarzać na różnych urządzeniach, takich jak odtwarzacze muzyczne, smartfony, tablety lub komputery. Audiobooki pozwalają słuchaczom cieszyć się książką bez konieczności fizycznego jej czytania.

Książki, e-booki, audiobooki – na co warto się zdecydować?

Wybór między książkami, e-bookami i audiobookami zależy od osobistych preferencji czytelnika. O czym warto pamiętać podczas podejmowania swojej decyzji?

Wielu czytelników preferuje tradycyjne książki, które można dotknąć i zabrać ze sobą w każde miejsce. Z drugiej strony e-booki nie zajmują miejsca i pozwalają czytelnikom dostosować rozmiar czcionki i oświetlenie, dzięki czemu czytanie jest przyjemniejsze dla oczu. Audiobooki z kolei można „czytać” bez użycia rąk, umożliwiając słuchaczom wykonywanie wielu zadań jednocześnie, na przykład można używać ich w trakcie prowadzenia samochodu albo sprzątania.

E-booki i audiobooki są wygodne w podróży, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, nie zajmują dużo miejsca. Książki mogą być kłopotliwe w noszeniu, natomiast z drugiej strony nie wymagają ładowania.

Na ogół e-booki i audiobooki są tańsze niż książki fizyczne, ale ich koszt może się różnić w zależności od wybranej publikacji. Aby kupić je tanio, warto sprawdzić, jaka księgarnia może zaoferować je bez przepłacania. Niektóre książki elektroniczne i audiobooki można również pobierać za darmo.

Warto też zaznaczyć, że niektóre książki mogą być dostępne tylko w jednym formacie, dlatego ważne jest sprawdzenie dostępności przed podjęciem decyzji o formacie.

W związku z tym format książki będzie zależał głównie od osobistych preferencji i okoliczności. Niektórzy wolą korzystanie z normalnych książek drukowanych, podczas gdy inni preferują wygodę e-booków lub audiobooków. Warto więc wypróbować różne formaty, aby zobaczyć, który będzie najlepszy.

Udostępnij