maus.com.pl

Blog o technologii, sprzęcie RTV AGD i wszelkich nowościach

RTV i AGD

Jaka odległość od telewizora jest odpowiednia?

Jaka odległość od telewizora jest odpowiednia?

Jaka odległość od telewizora jest odpowiednia, nie tylko w kontekście zdrowia, ale także odpowiednich wrażeń płynących z oglądania telewizji? Siedzenie zbyt blisko ekranu może niekorzystnie wpłynąć na nasz wzrok oraz pogorszyć komfort oglądania. Warto mieć zatem świadomość, jaka odległość od telewizora będzie odpowiednia oraz jak ją zmierzyć. Wpływa na to kilka czynników, które poznasz w tym artykule.

Gdzie umieścić telewizor?

Podczas wyboru miejsca, w którym ustawimy telewizor, powinniśmy kierować się przede wszystkim komfortem wypoczynku oraz wygodą oglądania. W związku z tym, telewizor umieszcza się zazwyczaj na największej ścianie w salonie, na wprost kanapy. Większość osób posiada w swoim domu strefę wypoczynku, jednak jeśli do tej pory nie udało nam się takiej strefy wyznaczyć, to warto zastanowić się, która część pomieszczenia będzie najbardziej do tego odpowiednia. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście wyboru miejsca do umieszczenia telewizora. Wybierając miejsce na telewizor, warto pamiętać również o kilku innych aspektach.
Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na aranżację salonu i wybrać takie miejsce, w którym domownicy nie będą się zbyt często przemieszczać. Warto również zadbać o to, aby telewizor nie znajdował się naprzeciwko okien oraz lamp, ponieważ będzie to zakłócało komfort oglądania. Telewizor powinien być również umieszczony w pobliżu szafy lub innych mebli, aby zminimalizować widoczność kabli i poprawić ogólny efekt wizualny. Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wysokość. Umieszczenie telewizora zbyt wysoko lub zbyt nisko może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie oraz komfort oglądania.

Jaka odległość od telewizora jest właściwa?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca do umieszczenia telewizora, należy zastanowić się jaka odległość od telewizora będzie właściwa, aby móc bezpiecznie i komfortowo oglądać. Tak naprawdę zależy to od kilku rzeczy. Liczy się przede wszystkim wielkość telewizora, ale również rodzaj ekranu. W starych modelach telewizorów zalecało się oglądanie w odległości stanowiącej 10-krotność szerokości ekranu. Technologia, którą stosuje się aktualnie pozwala znacznie zmniejszyć dystans między kanapą a telewizorem. Dzięki temu możemy zdecydować się na większą przekątną ekranu bez utraty bezpieczeństwa oraz wygody oglądania. Istnieje ogólna zasada, która mówi, że telewizję powinno się oglądać z odległości przynajmniej dwukrotnie większej niż szerokość ekranu oraz mniejszej niż jej czterokrotność. Ta zasada sprawdza się w przypadku większości telewizorów.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem telewizora?

Telewizor ma zapewnić nam rozrywkę podczas wolnych dni i wieczorów. Należy zatem skupić się przede wszystkim na jego wielkości oraz jakości obrazu. Należy jednak pamiętać o tym, że telewizor powinien pełnić również funkcję dekoracyjną. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto zastanowić się, czy będzie on pasował do ogólnej estetyki wnętrza. Na rynku istnieje wiele modeli telewizorów, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Udostępnij