Wybieramy nowe kolumny – poradnik

Jeśli przymierzamy się do kupna nowego sprzętu audio bardzo często zastanawiamy się nad tym jaki sprzęt wybrać, by decyzja była dobra. Dylemat jest naprawdę duży ponieważ wybór sprzętów na rynku jest ogromny i często nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie różnice mamy w tych sprzętach.

nowe kolumnyWarto kupno nowych kolumn potraktować jako inwestycję, szczególnie że wydatki nie są tutaj małe. W czasie zakupu warto dobrze sprawdzić jak kolumny pracują, jakie dają brzmienie i barwę oraz jakie mają parametry techniczne czy gwarancję od producenta. można skorzystać z trzech metod wybierając najlepsze kolumny:

1. Metoda "na audiofila"

Jest to metoda najlepsza, ale najrzadziej stosowana. Chodzi o to, by sprawdzić jak konkretne kolumny będą się sprawowały w tym pomieszczeniu, w którym docelowo mają się one znaleźć. W ten sposób będziemy mogli rzeczywiście konkretnie i dobrze je ocenić.

2. Metoda "na sklepowego odsłuchacza"

To często stosowana metoda, w której klient przychodzi do sklepu ze swoją ulubioną muzyką i na własne uszy chce sprawdzić jak konkretne kolumny sobie z nią poradzą. To dobre rozwiązanie, ale jednak kolumny są wtedy w innym miejscu i nie zawsze takie efekty badania będą dobre i nie zawsze będą oddawać to jak kolumny poradzą sobie w tym pomieszczeniu, w którym mają na stałe stanąć. Jednak taka metoda jest o tyle dobra, że znamy brzmienie kolumn i nie kupujemy już typowo w ciemno.

kolumny3. Metoda "na inżyniera"

Wiele osób kupuje nowe głośniki ponieważ patrzy na markę czy ich estetyczny wygląd. Ale jest to błąd ponieważ powinniśmy sprawdzić czy konkretne głośniki nam będą odpowiadały i będą miały dobre brzmienie a nie, że mają dobre brzmienie dla naszych znajomych. Ostatnia metoda polega na tym, że kupujący stara się bardzo mocno sprawdzić jakie parametry techniczne ma dana kolumna i w ten sposób ocenia czy będzie ona mu odpowiadała. Jest kilka różnych elementów, które warto sprawdzić, by ocenić czy kolumna jest dobrze zrealizowana i swoimi parametrami będzie w stanie nam odpowiadać.

4 sierpnia 2015

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.