Recenzja COUMI ANC-860

COUMI ANC-860 to 12,5 mm pojedynczy dynamiczny głośnik TWS z funkcją ANC, IPX7 i do 41 godzin pracy na baterii. Jego cena wynosi 59,99 dolarów.

Disclaimer: Słuchawki COUMI ANC-860 wysłane do nas to próbka w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy zespołowi Coumi za danie nam tej możliwości.

Aby przeczytać więcej na temat produktów TWS recenzowanych przez Headfonics kliknij tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2021, o których możecie przeczytać tutaj.

Chociaż COUMI nie było więcej niż mgnienie oka na radarze audiofilskiego świata, produkują oni słuchawki Bluetooth i wkładki douszne od 10 lat.

Ich ostatnią premierą są flagowe słuchawki TWS, ANC-860, które zostały wypuszczone na rynek na początku tego roku. To ciekawe, aby zobaczyć, jak para TWS earbuds pakowane z tonę cennych funkcji może być wyceniona na zaledwie 59,99 dolarów.

To o połowę mniej niż większość konkurencji z takim samym zestawem funkcji, ale czy ANC-860 spełni swoją obietnicę?

Technologia w środku

COUMI ANC-860 to para wkładek dousznych TWS, które posiadają 12,5 mm dynamiczne przetworniki umieszczone wewnątrz pary muszli TWS, których główka ma kształt podobny do tych z OG Apple Airpods.

COUMI zaprojektowało ANC-860 jako parę wkładek dousznych TWS wyposażonych w Bluetooth 5.0 i ANC. ANC-860 posiadają również certyfikat IPX7 i funkcję dotykową.

Certyfikat IPX7

Większość wkładek dousznych TWS, z którymi miałem do czynienia, posiada klasę szczelności IPX5 lub niższą, ale model ANC-860 posiada klasę szczelności IPX7. Aby uzyskać certyfikat IPX7, produkt musi przejść przez testy, które obejmują zanurzenie w wodzie na głębokości od 0,15 m do 1 m przez co najmniej 30 minut.

Oznacza to, że podczas gdy większość konkurencji ANC-860 jest odporna na zachlapania, ANC-860 może być zanurzony pod wodą. Nie tylko ANC-860 jest certyfikowany do pracy, gdy jest on przyniesiony do rygorystycznego treningu na siłowni, ale może być zabrany ze sobą na pływanie.

Więc kiedy skończyłem większość recenzji, przetestowałem go najpierw wrzucając go do kranu z bieżącą wodą. Po wykonaniu tej czynności stwierdziłem, że wkładki nie są już dopasowane pod względem głośności, lewa wkładka brzmiała głośniej niż lewa.

Ale kiedy je wysuszyłem i dobrze potrząsnąłem, wróciły do normy. To pewnie woda utknęła gdzieś w środku, ale przynajmniej wytrzymały zanurzenie w wodzie.

Wzornictwo

ANC-860 są w kolorze czarnym, a same wkładki i obudowa wykonane są z twardego plastiku. Same muszle słuchawek mają płaską część i zaokrągloną główkę, która wygląda jak główka klasycznych wkładek dousznych.

Konstrukcja ta nie pozwala na wymianę końcówek dousznych na inne, ale w zestawie znajduje się wystarczająca ilość końcówek dousznych, aby zapewnić odpowiedni rozmiar końcówek bez względu na wielkość kanału słuchowego.

Na każdej wkładce dousznej znajduje się dioda LED, która wskazuje jej aktualny stan. Świeci się ona na czerwono i biało, wskazując różne rzeczy dotyczące ładowania i statusu parowania, ale chciałbym zobaczyć jakiekolwiek oznaki niskiego poziomu baterii, aby wiedzieć, kiedy rozpocząć proces ładowania.

Komfort i izolacja

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem kształt ANC-860, spodziewałem się, że wkładki douszne nie będą w stanie dobrze się uszczelnić. Kiedy założyłem ANC-860, byłem zaskoczony, że są one w stanie izolować całkiem dobrze, nawet gdy ANC jest wyłączony.

Ponieważ wkładki ANC-860 nie są bardzo głębokie, są wygodne. Mniejszy rozmiar wkładek również pomaga, ponieważ muszle nie dotykają żadnej części ucha. Mimo że ANC-860 mają płytką wkładkę, są na tyle bezpieczne, że nie wypadają mi z uszu, nawet gdy zaczynam się ruszać.

Sterowanie dotykowe

ANC-860 mają swój własny sposób obsługi dotykowej, gdzie odtwarzanie/pauza jest wyzwalana przez podwójne dotknięcie prawej wkładki dousznej, długie naciśnięcie lewego ucha powoduje przejście do poprzedniego utworu, a prawego do następnego.

Pojedyncze dotknięcie lewej wkładki dousznej powoduje zmniejszenie głośności, natomiast pojedyncze dotknięcie prawej wkładki dousznej powoduje jej zwiększenie. Inne elementy sterujące to dotykanie w celu odbierania połączeń i rozłączania się, dotykanie przez 2 sekundy w celu odrzucenia połączenia.

Unikalną cechą, którą widziałem tylko w ANC-860 jest możliwość przełączania trybów ANC z ANC, przejrzystości i trybu normalnego. Jest to uruchamiane przez dwukrotne dotknięcie lewej wkładki dousznej.

Dotykowe elementy sterujące w ANC-860 są ogólnie rzecz biorąc responsywne i nie prowadzą do zbyt wielu błędów. Chociaż obsługa dotykowa nie jest taka sama jak w innych wkładkach TWS, można się do niej łatwo przyzwyczaić, gdy słuchawki ANC-860 będą już wystarczająco długo używane.

Obudowa ładowarki

Etui do ładowania ANC-860 wykonano z tego samego tworzywa sztucznego, a mechanizm zamykający jest równie szybki. Mechaniczne części obudowy wydają się dość niezawodne i powinny wytrzymać dość długo.

Magnesy są umieszczone wewnątrz obudowy, aby utrzymać wkładki douszne na miejscu i wydają się być dokładnie rozmieszczone, aby wkładki douszne nie uległy przemieszczeniu podczas ładowania wewnątrz obudowy.

Estetycznie, etui do ładowania jest zaakcentowany z garbowanej skóry pasek, który nie tylko złagodził jak etui wygląda, ale również jest przydatny do wyciągania go z torby.

Etui posiada również ładowarkę USB typu C oraz pojedynczą diodę LED wskazującą poziom naładowania baterii. Samotna dioda LED jest jednak tylko wskaźnikiem naładowania, który miga podczas ładowania i po prostu pozostaje włączony, gdy jest w pełni naładowany. Czuję, że jest to stracona okazja, aby użyć światła LED do wskazania poziomu baterii, a nie tylko stan ładowania.

Żywotność baterii

Na pudełku jest napisane, że słuchawki wytrzymują 5,5 godziny z włączonym ANC, a rzeczywiste testy z moją muzyką wskazują, że słuchawki mogą wytrzymać trochę dłużej.

Specyfikacja producenta mówi, że etui do ładowania zapewni dodatkowe 35 godzin ładowania dla wkładek dousznych i stwierdziłem, że spełniają one te obietnice.

Opakowanie i akcesoria

Słuchawki ANC-860 dostarczane są w czarnym pudełku, z wysuwanym etui, które służy również jako pokrowiec. Wewnątrz znajdują się piankowe wkładki, które chronią wkładki przed zarysowaniem lub uszkodzeniem podczas transportu. Wkładki douszne są umieszczone wewnątrz etui z plastikiem, który zakrywa styki ładowania, dzięki czemu nie będą się ładować, gdy będą w pudełku.

W pudełku z akcesoriami znajduje się 5 par końcówek dousznych, oprócz tej, która jest już dołączona do wkładek, co jest dość dużą ilością jak na parę wkładek TWS. W pudełku z akcesoriami znajduje się również bardzo krótki kabel USB typu C oraz instrukcja obsługi.

Instrukcja dołączona do ANC-860 jest imponująca, ponieważ uważam, że jest bardziej szczegółowa niż większość podręczników. Zawiera informacje o wszystkich funkcjach dotykowych, a także o tym, co oznaczają migające diody.

Wrażenia dźwiękowe

Bas

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą ANC-860, jeśli chodzi o dźwięk, jest dla mnie ilość basów. Może nie wyglądają one dokładnie tak, jak powinny, ponieważ końcówki douszne mogą sugerować luźne uszczelnienie, ale basy, które z nich płyną są całkiem obfite.

Uderzenie sub-basu jest po prostu znaczące i sięga bardzo nisko, podczas gdy średni bas ma również sporą ilość ciała. Ilość basu w ANC-860 jest z pewnością wysoka, ale chciałbym usłyszeć nieco więcej kontroli nad basem. Będą fragmenty, w których ANC-860 nie będzie miał aż tak dużej kontroli nad przetwornikami.

Uderzenia perkusji mają ciało, ale kiedy czekam na transjentowe uderzenie basu, rozpad jest nieco zbyt powolny, aby odczuć uderzenie. ANC-860 radzi sobie jednak znacznie lepiej z riffami basowymi, ponieważ potrafi sprawić, że linia basu po prostu płynie.

Średnie tony

W porównaniu do nieco rozdętego basu, średnica ANC-860 jest nieco zagłębiona. Wydaje się również, że ANC-860 ma pewien wyciek basu, przez co wokale są nieco przyćmione, gdy utwór ma bardziej ruchliwą linię basu.

Gdy ścieżka jest mniej ruchliwa, średnica może być nieco wysunięta do przodu, ale zarówno wokale męskie jak i żeńskie wydają się nieco jednowymiarowe. Schodząc ku wyższej średnicy ANC-860 wychwytuje delikatniejsze dźwięki, a perkusyjne uderzenia fortepianu są dobrze prezentowane.

Wysokie tony

Dla tych, którzy są bardzo wrażliwi na wysokie tony, ANC-860 będzie przyjemnym odsłuchem. Uderzenia w talerze są oddane prawidłowo, a każde uderzenie w talerz brzmi delikatnie. Są one wystarczająco wyraźne, ale po prostu odsunięte bardziej do tyłu niż reszta pasma przenoszenia.

Wycofana góra pasma pozwala jednak na lepsze odwzorowanie utworów fortepianowych, takich jak "River Flows in You" Yirumy. To konkretne nagranie ma tendencję do jasnego brzmienia na słuchawkach z podbitą górą, jednakże lekkie wgłębienie w rejonie wysokich tonów sprawia, że pianina mają bardziej stonowaną prezentację.

Kiedy podkład basowy gra razem z uderzeniami cymbałów, bas nieco przejmuje kontrolę i musiałbym się trochę postarać, żeby zauważyć, że z linią basu dzieje się cymbał. Mimo, że rozdzielczość wysokich tonów jest wystarczająca, chciałbym mieć bardziej wysuniętą górę, aby zapobiec zdominowaniu jej przez nuty basu, gdy są one odtwarzane razem.

Scena dźwiękowa i obrazowanie

Sposób, w jaki odbieram pole dźwiękowe wytwarzane przez ANC-860 jest taki, że wszystkie elementy dźwięku są wypychane nieco do przodu mojej głowy. Istnieje ściana, która podąża za kształtem mojej głowy i wzdłuż tej linii znajdują się elementy.

Elementy dźwiękowe, które są tworzone w tym polu dźwiękowym, dają dobre poczucie kierunkowości, ale obrazowi dźwiękowemu brakuje nieco namacalnej jakości, a informacje o odległości są również nieco trudne do rozszyfrowania.

Wydajność sieci bezprzewodowej

Parowanie

Podłączenie ANC-860 do mojego telefonu było proste. Udało mi się je wyszukać po pierwszym wyjęciu z etui, a kolejne połączenia były bezproblemowe. Chodząc po domu, zauważyłem, że ANC-860 są stabilnie połączone z telefonem. Nie zdarzyły się żadne upadki, mimo że pomiędzy słuchawkami a telefonem jest 9-calowa ściana.

W przypadku urządzenia klasy podstawowej, takiego jak ANC-860, nie możemy oczekiwać wiele więcej niż standardowe protokoły Bluetooth. Przynajmniej użytkownicy Androida mają do dyspozycji protokół SBC, a użytkownicy Apple mają do dyspozycji AAC.

Choć może to być rozczarowanie dla niektórych, nie musi to oznaczać, że ANC-860 nie będzie brzmiał dobrze, ponieważ kluczem do tych rzeczy będzie nadal sprowadzać się do właściwej implementacji.

Jakość połączeń

Gdy testowałem jakość połączeń na ANC-860, stwierdziłem, że ANC-860 nie przeszkadzał mi w rozmowie z drugą osobą na drugim końcu linii.

Próbowałem nawet rozmawiać, gdy znajdowałem się obok wentylatora, a szum wiatru został zniwelowany przez 3 mikrofony zamontowane na każdej wkładce dousznej. W porównaniu z rozmową bezpośrednio przez telefon, ANC-860 sprawiły, że mój głos był nieco bardziej miękki, ale nigdy nie musiałem krzyczeć, aby mnie usłyszano, więc myślę, że jest to nadal do zaakceptowania.

Połączenie było wyraźne w ANC-860, i słyszę osobę na drugim końcu linii wyraźnie. Więc to jest całkiem dobry ogólnie, tylko upewnij się, że nie zacząć szeptać, w przeciwnym razie, osoba, z którą rozmawiasz nie będzie słyszeć, co mówisz w ogóle.

ANC

Kiedy wypróbowałem tryb ANC, odkryłem, że ANC-860 może zablokować hałas z zewnątrz, zwłaszcza te dronujące dźwięki o niskiej częstotliwości, które zwykle można znaleźć w samolotach. Tryb przezroczystości wzmocnił hałas otoczenia i oczywiście moją żonę próbującą ze mną rozmawiać. I wreszcie tryb normalny, który opiera się na pasywnym tłumieniu hałasu przez uszczelnienie wkładki dousznej i oszczędza najwięcej baterii.

Taka implementacja ANC jest interesująca dla wkładek dousznych TWS, ponieważ możliwość włączenia/wyłączenia ANC oraz posiadanie trybu przezroczystości jest zwykle spotykane w pełnowymiarowych słuchawkach ANC. Podoba mi się, że COUMI zdecydowało się zintegrować ten zestaw funkcji w parze wkładek dousznych TWS. Jest to coś, co wyróżnia ANC-860.

Wybrane porównania

Sudio Fem

Techniczne

Estetycznie, ANC-860 i Fem wydają się mieć podobne odczucia, z wyjątkiem tego, że Fem są pokryte warstwą gumowanego plastiku. Oba są podobne pod względem kolorystyki, jak również skórzanego paska dołączonego do etui ładującego.

Wkładki douszne dla każdego z nich są jednak zupełnie inne. Sudio poszedł do bardziej tradycyjnej konstrukcji TWS, który wkłada część ciała do uszu, podczas gdy ANC-860 ma własną konstrukcję końcówki ucha. Obydwa jednak dobrze uszczelniają i obydwa równie dobrze uszczelniają.

Fem ma kilka dodatkowych diod LED na obudowie ładowarki, które wskazują poziom baterii chociaż. Uważam to za zaletę w porównaniu z modelem ANC-860, który nie ma żadnych wskaźników poziomu naładowania baterii w ładowarce.

Chociaż obie wkładki TWS mają funkcję ANC, uważam, że możliwość włączania i wyłączania ANC jest miłym dodatkiem do ANC-860. Tryb przezroczystości również był pomocny, zwłaszcza gdy chciałem słuchać muzyki, podczas gdy moja żona próbowała ze mną rozmawiać.

Wydajność

Podłączenie do Fem wydaje się być nieco bardziej skomplikowane w porównaniu do ANC-860. Musiałem ręcznie szukać Fem kilka razy więcej niż w przypadku ANC-860. Byłem również w stanie chodzić po domu więcej z ANC-860. Miałem też mniej skarg na jakość połączeń podczas prowadzenia rozmów z ANC-860.

Sięganie w głąb basu i lekko uwypuklony bas to nadrzędna cecha brzmienia ANC-860. Kiedy zestawimy je obok Fem, jakość ta jest jeszcze bardziej wyolbrzymiona, w porównaniu do bardziej nieśmiałych basowo Fem.

Uważam, że Fem ma bardziej wyrównaną średnicę i górę, z bardziej teksturowanym wokalem. Fem ma także nieco szerszą scenę dźwiękową i lepiej ją wykorzystuje, pomimo że obydwa mają mniej więcej taki sam poziom ograniczeń w zakresie obrazowania.

Za połowę ceny Sudio Fem, ANC-860 wyglądają podobnie, ale COUMI były w stanie zaimplementować bardziej płynne doświadczenie Bluetooth w porównaniu do Fem. Tonalność tych dwóch wkładek dousznych TWS jest całkiem inna, ale ogólnie dałbym Fem lekką przewagę za lepsze odwzorowanie szczegółów.

Audiofly AFT2

Techniczne

COUMI i Audiofly AFT2 to dwie firmy, które mają uderzająco różne pochodzenie. Audiofly jest firmą, która ma doświadczenie w projektowaniu IEM dla profesjonalistów i audiofilów, podczas gdy COUMI zbudowało swój biznes wokół tworzenia słuchawek Bluetooth dla masowego odbiorcy.

Patrząc na te dwie wkładki douszne TWS, można dostrzec pochodzenie każdej z firm, podczas gdy AFT2 wydaje się bardziej utylitarny, ANC-860 wydaje się po prostu estetycznie delikatniejszy. Obudowa AFT2 jest zauważalnie większa, pomimo tego, że obydwa modele charakteryzują się podobnym czasem pracy na baterii.

Wydajność

Słuchawki douszne 2 TWS posiadają funkcje redukcji szumów i obie działają równie dobrze. Jakość rozmów jest jednak nieco lepsza w przypadku AFT2, ponieważ mój głos jest nieco głośniejszy po drugiej stronie linii. ANC-860 może jednak wyłączyć tryb redukcji szumów, co daje mu przewagę nad AFT2.

Ogólna barwa dźwięku obu wkładek TWS jest porównywalna, z tą różnicą, że ANC-860 mają bardziej rozciągnięty obszar sub-basu i jeszcze bardziej zagłębione wysokie tony. Stwierdziłem również, że AFT2 prezentują więcej szczegółów z góry.

Podczas gdy szerokość obu wkładek TWS jest mniej więcej taka sama, AFT2 tworzył bardziej namacalne obrazy w obrębie sceny dźwiękowej, a także lepiej niż ANC-860 wykorzystywał każdą część sceny dźwiękowej.

O ile tonalnie oba TWS są dość podobne, AFT2 jest po prostu bardziej wyrafinowaną wersją tej tonacji. W cenie niższej niż połowa ceny AFT2, ANC-860 prezentują dobry stosunek jakości do ceny, a jednocześnie posiadają podobną charakterystykę brzmienia jak AFT2.

Nasz werdykt

COUMI to lifestylowa marka Bluetooth i widać, gdzie leżą ich priorytety, gdy projektowali ANC-860. Wdrożenie łączności Bluetooth, funkcji ANC i certyfikatu IPX7 wyprzedza większość konkurencji.

Dźwięk musiał pójść na kompromis w niektórych obszarach, ale ANC-860 ma ogólnie bardziej zrelaksowaną barwę. Pokazuje to jednak, że COUMI ma doświadczenie w tworzeniu dobrze zintegrowanego i bogatego w funkcje produktu, jakim jest ANC-860.

26 maja 2021

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.