Recenzja Astrotec S80 Plus

Astrotec S80 Plus to podstawowy model TWS wyposażony w berylowy przetwornik, BT5.0, aptX i 25 godzin odtwarzania. Ich cena wynosi 59,00 dolarów.

Disclaimer: Astrotec S80 Plus wysłany do nas jest próbką w zamian za naszą szczerą opinię. Dziękujemy firmie Astrotec za tę możliwość.

Aby dowiedzieć się więcej o recenzjach TWS na Headfonics, kliknij tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2020, o których możecie przeczytać tutaj.

Wprowadzenie do produktu

Astrotec jest dobrze znaną nazwą na Headfonics.com. Recenzowaliśmy więcej niż kilka ich modeli IEM i TWS. Jeden z nich, Astrotec S80 TWS, został zaprezentowany w lutym. Czy był to model wyróżniający się? Model ten miał kilka pozytywnych punktów, którym warto się przyjrzeć.

Rynek TWS jest obecnie całkowicie nasycony i wydaje się, że istnieją setki ofert różnych firm. Niektóre z nich są nieznane, a niektóre pochodzą od znanych producentów słuchawek.

I tak oto mamy do czynienia z najnowszą propozycją Astroteca - S80 Plus. Jakie są różnice pomiędzy zwykłymi, waniliowymi S80 a obecnym modelem Plus? Co ten model wnosi do stołu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Tech Inside

Astrotec S80 Plus według Astrotec jest minimalistyczny design TWS i w przeciwieństwie do nazwy plus nie oznacza dodane funkcje W tym przypadku. Głównym plusem jest to, że dostajesz to samo za mniej pieniędzy produkt koncepcyjny, więc jest to wygodne dla kupującego daleko, jak cena jest zaniepokojony.

Astrotec S80 Plus bazuje na nieujawnionym przez Astrotec rozwiązaniu, jakim jest Bluetooth 5.0 all in one chip. Podejrzewam, że chip pochodzi od wspólnego producenta, ale moje usta są zamknięte.

Sprzęt S80 z tego co udało mi się znaleźć ma stosunek sygnału do szumu na poziomie 75db z profilami HFP, HSP, A2DP i AVRCP. Bluetooth 5.0 klasy 2 RF jest zdolny do pracy z maksymalną częstotliwością próbkowania 44.1 do 48khz.

Wsparcie dla kodeków

Astrotec S80 Plus posiada tylko dwa kodeki audio. Standardowy kodek SBC jest oczywiście kompatybilny i to jest to, co większość urządzeń używa jako kodek bazowy.

Dostępny jest również AAC, który stał się bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Znajduję go wszędzie teraz, nawet na urządzeniach z systemem Android, co jest dziwne, aby mieć wsparcie Apple codec na innych platformach. To samo wsparcie kodek był dostępny na S80 i nic się nie zmieniło tam wraz z tym samym wsparciem profilu.

Sterowniki

Astrotec S80 Plus bazuje na pojedynczym dynamicznym przetworniku. Jest to 6mm przetwornik dynamiczny z membraną Bio, zamiast 6mm przetwornika berylowego stosowanego w S80.

Wydaje się, że ma on dobre parametry i Astrotech wymienia je na swojej stronie internetowej, a także w instrukcji obsługi. Wydaje się, że przetwornik jest dość wydajny. Efektywność jest oceniana na 105db, co jest wyższym wskaźnikiem efektywności w porównaniu z przetwornikiem S80 ocenianym na 98db.

Specyfikacja przetwornika obejmuje pasmo przenoszenia od 5hz do 25khz przy impedancji 16 ohm. Oba przetworniki wydają się mieć takie samo pasmo przenoszenia.

Ocena IPX

Czy Astrotec zapomniał wspomnieć, czy S80 Plus jest wodoodporny czy nie? Być może. Jest to specyfikacja, którą wiele osób pomija. Ale w rzeczywistości tak nie było. Jeśli przeczytasz instrukcję, to ostrzega przed zamoczeniem S80 Plus jakimkolwiek płynem.

Nie eksperymentowałbym z nimi i unikałbym zamoczenia TWS bez względu na wszystko. Instrukcja ostrzega również przed pozostawieniem ich w bezpośrednim świetle słonecznym, a także w temperaturach poniżej zera.

Wydaje się, że dobrze trzymają się pod spoconym treningiem, tylko spróbuj nie dać się złapać w deszczu z nimi na sobie. Jeśli to zrobisz, będą w porządku przez jakiś czas, ale wysusz je i umieść w futerale po wyschnięciu i myślę, że będą w porządku.

Copyright Astrotec 2020

Antena LDS

Astrotec S80 Plus wykorzystuje wysokiej klasy antenę LDS do odbioru Bluetooth. Ma wymieniony rating zasięgu transmisji 15 metrów, które wydaje się dość dobre na druku. S80 miał tylko ocenę 10 metrów, co jest powszechnym średnim zasięgiem większości modeli TWS.

Moje wyniki były również średnie i nie mógł uzyskać nigdzie blisko 15 metrów, ale zwykle 10 metrów dostałem. Dostałem około 28 stóp w linii prostej przy użyciu źródła BT 5.0, który jest tylko włosy poniżej 10 metrów.

Chociaż przeceniony na papierze, zasięg Bluetooth wydawał się odpowiedni i działa powszechnie dobrze dla konfiguracji TWS i ma przeciętny zasięg.

Mikrofon MEMS

Astrotec S80 Plus wykorzystuje mikro-elektro-mechaniczny system lub system mikrofonów MEMS. Wykorzystuje on inne podejście niż powszechnie stosowany mikrofon pojemnościowy i jest idealnym medium do montażu powierzchniowego.

Mikrofony MEMS mają wiele zalet w porównaniu z powszechnie stosowanymi mikrofonami, z wysokim SNR i niskim zużyciem energii z dobrą czułością, co czyni je idealnymi do zastosowań TWS.

Astrotec nie wspomina o żadnej redukcji hałasu, ale ja otrzymałem całkiem przyzwoite wykorzystanie i wydajność z tych mikrofonów. W każdej wkładce dousznej znajduje się jeden. Szczerze mówiąc, słyszałem już najgorsze.

Design

Po raz kolejny S80 cechy konstrukcyjne przenoszą się do modelu S80 Plus z podobnymi pół galaretowatymi wkładkami dousznymi. Uważam, że są one lekkie, ważą około 5 gramów i są niezwykle wygodne.

Istnieje kilka wizualnych różnic z jednym jest mały tweak w kształcie. Jedna z nich to pierścień panelu dotykowego, który jest złoty, a nie srebrny, a druga to dwuczęściowy zespół muszli zamiast trzyczęściowego kompozytowego korpusu.

Inna różnica wizualna jest w przypadku ładowania. S80 Plus ma matowe niewykończone pokrywę z nazwą firmy zamiast chromowanej górze. Wszystko jest wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i etui ładowania ma dżinsowe dno, tak jak S80. Wydaje się, że jest to prawdziwa tkanina też.

Sterowanie

Oczywiście, Astrotec S80 Plus posiada dotykowe elementy sterujące. Otrzymujesz wszystkie podstawowe funkcje, których można się spodziewać i najczęściej używane funkcje. Jak one działają? Nie miałem żadnych problemów, ponieważ wydają się być czułe, nie za czułe, ani nie za bardzo przytępione. W sam raz to określenie.

Poprzedni i następny utwór. Zwiększanie i zmniejszanie głośności przy następnym utworze, dostępny jest również poprzedni utwór. W niektórych modelach TWS brakuje funkcji poprzedniego utworu, co jest irytujące, gdy chcemy posłuchać tego samego utworu więcej niż raz, a nie chcemy korzystać z funkcji powtarzania.

Po 3 kolejnych dotknięciach otrzymujemy również pomoc głosową.

Copyright Astrotec 2020

Podstawka ładująca

S80 chromowane wykończenie zniknął i szczerze mówiąc, lubię matowe wykończenie lepiej. Utrzymuje czystszy wygląd niż chrom, który musi być czyszczone często z powodu widocznych smug. To nie ma trochę chromu, ale tylko na zawiasie i jest bardzo subtelny dotyk.

Przy wadze 43 gramów nie uznałbym obudowy Astrotec S80 Plus za dużą, ale raczej za kompaktową i nie za ciężką. Wymiary obudowy to 68,6mm x 43,7mm x 30,2mm. Zwykle 4 diody LED wyświetlają informacje o baterii, a wnętrze etui jest oznaczone po lewej i prawej stronie, co ułatwia identyfikację miejsca, do którego trafiają poszczególne wkładki douszne.

Należy jednak pamiętać o właściwej orientacji, ponieważ lewa wkłada się do lewego gniazda i tak dalej, więc jest to raczej intuicyjne. Zwykła magnetyczna matryca również trzyma je w miejscu wraz z drugą funkcją, która jest aktywacja trybu parowania plus tryby on/off.

Żywotność baterii

Etui do ładowania Astrotec S80 Plus posiada baterię 500mah, która ładuje się w dwie godziny. Naładowałem go w mniej niż 2 godziny na 2-amperowej ładowarce USB-C. Nie ma tu jednak ładowania bezprzewodowego i w tej cenie też bym się go nie spodziewał.

Każda wkładka douszna ma baterię o pojemności 55mah. Zgodnie z instrukcją masz dostać 4 do 5 pełnych ładowań z etui do ładowania, gdy jest w pełni naładowany i to wydaje się o prawo do mnie i ładują się w etui w mniej niż godzinę.

Jeśli chodzi o czas gry, dostałem poniżej pięciu godzin określonych w instrukcji z głośności na około 60% przez większość czasu.

Opakowanie i akcesoria

Drukowane i ilustrowane pudełko, w którym dostarczany jest Astrotec S80 Plus, mieści ładowarkę w piankowej formie, a także zapewnia bezpieczny transport elementów wewnętrznych.

Astrotec S80 Plus dostarczany jest z podstawową liczbą akcesoriów. Dostajesz krótki przewód ładowania USB-C i zestaw kołnierzy w trzech rozmiarach. W zestawie były jeszcze dwa inne kołnierze kątowe, ale jedyne rozmiary to mały i duży.

Jest też karta uwierzytelniająca oraz instrukcja obsługi, której nie udało mi się przeczytać, ale instrukcja jest zamieszczona na stronie internetowej.

Wrażenia dźwiękowe

Podsumowanie

Astrotec S80 Plus ma dźwięk w kształcie litery V, z wyraźnym basem, stonowaną średnicą i wysokimi tonami, które są mniej więcej na równi z basem. Przeprowadziłem na nich test generatora tonów i byłem dość zaskoczony dopasowaniem przetworników, z bardzo małymi różnicami w odpowiedzi częstotliwościowej z przyzwoitym rozciągnięciem i niezbyt wieloma szczytami.

Jest lekki szczyt pomiędzy 6 a 7 kHz. Bas ma również twarde wycofanie poniżej 30hz, a większość energii basu jest powyżej 50hz. Wysokie częstotliwości nie prezentują żadnych nienormalnych szumów jak inne TWS, które testowałem i mają przyzwoite rozciągnięcie wysokich częstotliwości.

Bas

Astrotec S80 Plus ma podwyższone pasmo przenoszenia basu, szczególnie powyżej 50 Hz do około 150 Hz. Nie jest ono zbyt wysokie w porównaniu z niektórymi innymi budżetowymi modelami TWS, co szczerze mówiąc jest ulgą.

Podniesienie jest tylko w przyjemnym stopniu, głównie w rejonie średniego basu, i nie wchodzi na terytorium ekstremalnego nadęcia. Uzyskujemy przyzwoitą przejrzystość i rozróżnienie tonów niskich oraz średnią ilość uderzenia i ciała.

Strojenie basu świetnie sprawdza się w muzyce popularnej, tanecznej, EDM i muzyce nie wymagającej złożoności czy szybkości.

Średniotonowe

Średnie częstotliwości są zagłębione o kilka decybeli w stosunku do poziomu basu. Przejrzystość uważam za przeciętną jak na współczesne TWS. Tonalność również jest przeciętna. Pasmo przenoszenia jest dość płaskie.

Jednym z możliwych aspektów średnicy jest to, że ponieważ jest wpuszczona, nigdy nie jest zbyt intensywna ani zbyt krzykliwa. W tym aspekcie sprawdza się to dobrze, ale ma się tendencję do utraty niektórych szczegółów średnicy. Miłośnicy muzyki wokalnej mogą odczuć brak rozdzielczości i najlepiej sprawdzą się w przypadku muzyki, która nie jest w dużym stopniu uzależniona od precyzyjnej odpowiedzi średnicy.

Wysokie tony

Uważam, że wysokie tony w Astrotec S80 Plus są całkiem odpowiednie dla tego przedziału cenowego i w porównaniu do wielu innych modeli TWS. Wysokie tony są obecne, dość ostre, brakuje im tylko odrobiny więcej powietrza i rześkości, aby przeszły z poziomu dobrego do świetnego.

Kiedy przeprowadziłem test generatora tonów, w innych modelach TWS zwykle pojawiał się szum powyżej 13 kHz, ale S80 Plus nie wykazywał żadnych anomalii ani szumów i miał przyzwoite rozciągnięcie wysokich częstotliwości, które słyszałem sięgające prawie 17 kHz.

Inscenizacja

Scena dźwiękowa Astrotec S80 Plus jest dość szeroka z pewnym umiejscowieniem z przodu, skąd wydaje się pochodzić większość dźwięku.

Rozszerzenie na boki przeciętne, ale nie ma możliwości projekcji tylnej. Pojawia się odrobina wysokości. Projekcja tylna nie istnieje. Umieszczenie jest również przeciętne. Nie ma o czym pisać w domu.

Wydajność bezprzewodowa

Astrotec S80 Plus to, jak ja to nazywam, produkt bez dramatów. Wyjmujesz go z pudełka, wykonujesz niezbędne połączenia i używasz go. Właściwie to mi się podoba.

Po wstępnym sparowaniu, Astrotec S80 Plus łączył się za każdym razem. Nawet z moimi adapterami BT 5.0, które są kłopotliwe, a w szczególności służą do zakłócania łączności TWS. Większość modeli TWS pozostawia mnie z pragnieniem uzyskania kilku decybeli głośności więcej i nie inaczej jest w przypadku tych słuchawek.

Selektywne porównanie

Whizzer B6

Techniczne

Ten zestaw był recenzowany tutaj na Headfonics i był oferowany w prawie takiej samej cenie jak Astrotec S80 Plus. Miał unikalną obudowę i styl niespotykany wcześniej na rynku TWS, a to była ich nisza.

Bardziej pozytywnym aspektem jest to, że lista funkcji była dłuższa, w tym CVC, IPX, protokół EDR i 3 kodeki zamiast dwóch z dodatkiem aptX. Jellybean styl wkładki douszne były dość wyjątkowe zbyt, ale oba były równie wygodne i ważyły około 5 gramów każdy.

Zasięg i parowanie

Pomimo tego, że S80 ma nieco zawyżone oceny zasięgu Bluetooth na papierze, to i tak wypadł lepiej w porównaniu do Whizzer B6, który nie posiada anteny LDS. Oba dobrze radziły sobie z parowaniem, ale jakoś szybciej udało mi się sparować Astrotec S80 Plus, który w literaturze podaje 5 sekundowy czas połączenia.

Dźwięk

Jeśli chcesz głębokiego basu, Whizzer B6 będzie lepszy, ponieważ jest w stanie zejść do 20hz i w tym momencie zaczyna się zwijać, podczas gdy S80 Plus opada przy 30 Hz. Ale uwaga, musisz zmniejszyć bas za pomocą equalizera, ponieważ strojenie fabryczne ma zbyt wysoką odpowiedź basową.

Charakterystyka średnicy jest niemal identyczna i zagłębiona. Obydwie kolumny używają tutaj 6mm przetwornika i mają podobną charakterystykę dźwięku, szczególnie w zakresie średnich tonów. Różnica polega na tym, że Whizzer B6 wykorzystuje przetwornik Graphene, a Astrotec S80 Plus wykorzystuje przetwornik z bio-membraną.

Wysokie tony to inna historia niż bas, który rozciąga się lepiej na Whizzer B6. Wysokie częstotliwości były lepsze i rozciągały się dalej na S80 Plus. Tak więc, powiedziałbym, że odpowiedź basowa idzie do Whizzer B6, ale wysokie tony i cała reszta wydają się lepsze na S80, plus szumy były nieobecne w porównaniu i S80 wydawały się mieć odrobinę więcej wyrafinowania i szczegółów.

Nasz werdykt

Jak na cenę wywoławczą Astrotec S80 Plus, spisuje się on naprawdę bardzo dobrze. Astrotec robi wszystko, co obiecuje zrobić. Zapewnia wygodę TWS bez większych problemów i dramatów, posiada dobry zestaw funkcji sterowania dotykowego, a do tego brzmi przyzwoicie.

Jakieś zastrzeżenia? Szczerze mówiąc, nie przychodzi mi do głowy żadne, biorąc pod uwagę cenę. Może fakt, że trzeba postawić obudowę na jej końcu i to wszystko. Ale są one małym krokiem naprzód w udoskonalaniu w stosunku do poprzednich modeli.

Umieściłbym je na mojej liście, jeśli jesteś spięty za gotówkę i potrzebujesz łatwej naprawy. Mam przeczucie, że będą one wystarczająco trwałe, aby trwać długo, są bardzo łatwe w obsłudze i konserwacji z sygnaturą dźwiękową, która nie obraża zmysłów i za bardzo skromną cenę.

11 marca 2021

Tomasz Tamborski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kontrabas, gitara basowa), wielokrotny laureat ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii najlepszy muzyk jazzowy