Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu audio?

Chyba każdy lubi słuchać dobrej muzyki czy też obejrzeć sobie jakiś dobry film. Rynek obecnie daje nam bardzo wiele możliwości na tym polu, jeśli chodzi o dostępny sprzęt. Dobry wybór jest tutaj bardzo trudny ponieważ wiele osób nie wie jak zdecydować - czy lepszy będzie sprzęt za 100 złotych czy za 10000 tysięcy i jakie są między nimi różnice.

wybór sprzętu audioNa samym początku warto sobie przygotować budżet, który chce się na sprzęt grający przeznaczyć. W ten sposób będziemy wiedzieli ile chcemy wybrać i podjęcie decyzji będzie łatwiejsze. Ze sprzętem audio jest jak z samochodami. Można jeździć i maluchem i mercedesem, jednak jakieś rozwiązania i różnice się tutaj pojawią, które sprawiają, że mercedes jest lepszy. Jeśli więc zależy nam na tym, by sprzęt audio dobrze się spisywał i nie wypełniał tylko ciszy ale dawał dobrze przygotowaną barwę i brzmienie to lepiej zdecydować się na nieco droższe urządzenia.

Gdy mamy już przygotowany budżet możemy zobaczyć co jest dostępnego na rynku. Sprzęty można dzielić na zintegrowane systemy, które są najtańsze czy sprzęty droższe, które przygotowane są z kilku osobnych komponentów oraz systemy dla kin domowych, które mogą odtwarzać dźwięk przestrzennie. Warto zwrócić między innymi uwagę na to z jakiego materiału dane urządzenia są wykonane. Można wybierać bez obaw głośniki przygotowane z drewna. Im głośnik będzie cięższy tym również lepiej.

Sprawdź również: Co jest potrzebne do systemu Hi-Fi?

sprzęt audioGdy chodzi o parametry to najważniejsza będzie ciągła moc i tutaj należy mieć głośnik powyżej 40W. Jeśli chodzi o częstotliwość to powinna mieć ona szeroki zakres i to na obu końcach skali. Pierwszy parametr ma odpowiadać za tony niskie a drugi za wysokie. Jednak jak to się mówi nie wszystko złoto co się świeci.

Parametry to nie wszystko ponieważ sprzęty o takich samych parametrach również będą zróżnicowanie nam grać. Dlatego warto udać się do sklepu z ulubioną bardzo dobrze osłuchaną płytą i tam można sprawdzić czy konkretne głośniki z dobrymi parametrami będą się dobrze sprawować i będą nam dawać odpowiedni dźwięk.

3 sierpnia 2015

Natalia Danielczyk

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (kompozycja i aranżacja), doktorantka Wydziału Instrumentalnego, dźwiękowiec w lokalnym radiu