Jak ustawić kolumny - podstawowe zasady - Część II

ustawienie kolumn schematWażnym elementem będzie zachowywanie odległości od ścian. Trzeba tutaj również brać pod uwagę jakie możliwości dają producenci ponieważ oni niekiedy określają jak i gdzie mogą być dostawione poszczególne kolumny. Zawsze jednak około pół metra od ściany będzie rozwiązaniem bezpiecznym,.

Kolumny muszą być także postawione na dobrej wysokości. Zasada jest taka, że obie muszą być na takiej samej wysokości. Oczywiście są urządzenia, które mają stać na podłodze i takie właśnie tak trzeba ustawiać. Jednak jeśli nie są to kolumny podłogowe trzeba już patrzeć na zalecenia producentów i stawiać głośnik najczęściej na wysokości uszu słuchaczy. Jeśli nie do końca wiemy jak się tym zająć i jakie rozwiązania najlepiej zastosować wydaje się, że stosownym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie pewnych prób, ponieważ w ten sposób uda się ocenić jak kolumny będą się w rzeczywistości sprawować i czy uzyskany dźwięk będzie odpowiedni. Tak naprawdę nie ma jednoznacznych zaleceń ponieważ każda kolumna jest inna i każde pomieszczenie będzie inne, dlatego inne formy ustawienia mogą się w każdym pomieszczeniu dobrze sprawdzać.

ustawienie kolumnKolumny oraz odsłuch powinno się ustawić w ramach trójkąta z równymi bokami. Między centrami głośników warto zachować odległość od około 1,8 metra do około 2,5 metra. Małe kolumny mogą być postawione bliżej siebie. natomiast w dużych pomieszczeniach lepiej decydować się na szerokie rozstawienia. Mało prawdopodobne jest, by kolumny stały bliżej niż 1,5 metra i dalej niż 3 metry od siebie. Kolumny można skierować w stronę, gdzie jest odsłuch.

Pojawiają się także inne zalecenia, które odnosić się będą do osi głośników. Jako bazowy wariant stosuje się często stawianie kolumn na wprost. Lepiej jednak wydaje się, że oś będzie skierowana ku odsłuchowy. Przy dobrej optymalizacji warto stosować takie formy, dzięki którym stereofonia będzie najlepsza. Między kolumnami oraz odsłuchem powinno się zastosować odpowiednią przestrzeń. Nie warto stawiać tam mebli, innych sprzętów czy roślin. Taka przestrzeń powinna być zachowana jako wolna.

23 lipca 2015

Natalia Danielczyk

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (kompozycja i aranżacja), doktorantka Wydziału Instrumentalnego, dźwiękowiec w lokalnym radiu