Jak ustawić kolumny - podstawowe zasady - Część I

Jeśli chodzi o ustawienie kolumn można mówić w tym miejscu o dwóch płaszczyznach. Trzeba myśleć o rodzaju konfiguracji oraz zastosowani optymalizacji względem koncepcji, którą wybraliśmy. Będziemy się tutaj zajmować optymalizacją położenia, gdy już mamy wybraną odpowiednią koncepcję.

ustawienie kolumnPrzygotowaliśmy między innymi kilka porad, w których postaramy się krótki powiedzieć o tym jak sprzęt ma być ustawiony, by rzeczywiście gwarantował najlepszą możliwą pracę.

1. Ważnym elementem przy pracy kolumn będzie ich symetria. Nie będzie to jednak oznaczać, że cały wystrój ma być symetryczny. Kolumny, która są parami muszą pracować w takich warunkach akustycznych, które będą do siebie rzeczywiście podobne i dopasowane. Oczywiście trzeba również zadbać o to, by odległości między ścianami były odpowiednio dopasowane.

2. Kolejna kwestia symetrii będzie się odnosić do tego jakie jest otoczenie miejsca, w którym stoi odsłuch. Oczywiście i tutaj trzeba pamiętać o odpowiedniej symetrii otoczenia, tak by nie było różnić w odbiorze dźwięków.

3. Trzeba unikać takich położeń dla kolumn i słuchacza, które będą niekorzystne. W najbardziej typowych pomieszczeniach są szczególnie niekorzystne pod kątem akustycznym miejsca i warto je znaleźć. Trudne będzie to do przewidzenia w pomieszczeniach, które mają nieregularne kształty. Jednak, gdy chodzi o tradycyjny wymiar i prostopadłościany to można łatwo znaleźć takie miejsca ponieważ najbardziej niekorzystne będzie ustawienie w ½ i ¼ wymiaru pomieszczenia. Dlatego trzeba tych miejsc unikać, by nie doprowadzić do niekorzystnych sytuacji w odbiorze dźwięku. Wystarczy postarać się o to, by było przynajmniej kilkanaście centymetrów odległości od tych najbardziej niekorzystnych miejsc.

jak ustawić kolumny4. Zwykłych kolumn nie powinno się ustawiać w narożnikach. Od takiej reguły są pewne wyjątki, które będą dotyczyć subwooferów oraz specjalnych kolumn, które będą przygotowane właśnie do pracy w narożnikach. Tradycyjne kolumny jednak źle znoszą takie ustawienie i dźwięk będzie tam źle odbierany.

20 lipca 2015

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.