Rein Audio X-Phone

Rein Audio jest stosunkowo nowy na rynku audiofilskim, ale wyprodukował kilka dobrze przyjętych produktów, w tym X-DAC, który pod każdym względem był pełen zwycięstw, ale tego jeszcze nie spróbowałem. Przez jakiś czas po prostu wpatrywałem się w zdjęcia i nucąc życzenia. To było do czasu, gdy Jason z Rein powiedział, "hej wypróbuj wzmacniacz słuchawkowy X-Phone, który właśnie zbudowaliśmy." Najłatwiej tak powiedziałem od wieków i szczerze mówiąc po wysłuchaniu go teraz przez kilka tygodni nie mogę mieć żadnych żalów. To nie będzie dla wszystkich i tych z niską impedancją słuchawki mogą nie uzyskać najlepsze z nich, ale niektóre z meczów z tym wzmacniaczem były naprawdę satysfakcjonujące rzeczywiście i na 448 dolarów teraz myślę, że jest to nieskazitelnie i dobrze zaprezentowane kradzieży.

Specyfikacje techniczne

W dzisiejszych czasach staram się uciec od waflowania się w sprawie opakowań, mimo że dla niektórych jest to dość istotne i niszowy identyfikator. Myślałem, że dotarłem do granic wytrzymałości, co brązowe pudełko może zrobić dla mojego poczucia satysfakcji z zakupu, ale tak naprawdę X-Phone Rein Audio jest jedną z najmilszych obudów wzmacniaczy słuchawkowych, jakie widziałem do tej pory na rynku. Dla tych, którzy wiedzą, jest to bardzo azjatycki w myśleniu i wzornictwie, z cienkim, elastycznym uchwytem typu wstążka (w kolorze złotym) owiniętym wokół wydłużonego, usztywnionego czarnego pudełka z elegancko prezentowanym logo na górze i wyciętym piankowym wnętrzem oraz ładnym, małym workiem na kurz i kablem zasilającym. W ten sposób nie ma żadnych kabli RCA ani dodatków. Uwielbiał go, ale też celnik i naliczył mi dodatkowe 10 dolarów za podatek importowy, nie mógł uwierzyć, że to cena, jaką był - oczywiście kaszlałem po tym, jak przestali go pieścić.

Więc co to jest X-Phone?

Patrząc na mapę drogową Rein Audio dotyczącą dostawy produktu, było to tylko kwestią czasu, zanim pojawi się coś w rodzaju wzmacniacza słuchawkowego. Masz DAC i dedykowany AMP, więc yup out jest dodatkiem do jednego z najszybciej rozwijających się obecnie obszarów audio - rynku słuchawkowego. Rozmawiając z Jasonem miałem jednak wrażenie, że X-Phone miał na myśli cel, kiedy został wydany i był to dedykowany wzmacniacz słuchawkowy dla słuchawek o wyższej impedancji. Z pewnością znamionowa impedancja wyjściowa 100 omów na samym wzmacniaczu uwiarygodnia tę sugestię. Świetnie, ale jak to będzie obsługiwać rynek strugarki? Jest to rosnący rynek facetów, a z supergwiazdami takimi jak LCD-2 o nominalnej impedancji 50 omów, ale z większym zapotrzebowaniem na moc mecz będzie interesujący.

Tajemnica jest w OP?

To było tylko ślepe szczęście, że chwyciłem mój zaufany AKG K550 (32ohms) jako moją pierwszą jednostkę do spalenia w procesie. Szybki, wymowny, ale bardzo cienki i stos niechcianych sybilansów na niektórych żeńskich kawałkach wokalnych. Niewybaczalny? Może. Spalenie i wysoka impedancja? Najprawdopodobniej. Opamp? Aha, to była interesująca część druga mojej dyskusji z Reinem na temat wzmacniacza.

Po tym jak uspokoiłem początkową panikę zespołu, że nie podoba mi się ten wzmacniacz i naprawdę po prostu znalazłem odpowiedni mecz, zapytałem o to, czym jest Opamp, a odpowiedź brzmiała: podwójny MC33078 zamiast "ulubionego" OPA627 czy takiego Opampa jak OPA2605 czy NE5532. Interesuj±cy wybór, ponieważ MC33078 nie jest najdroższym Opampem na ¶wiecie, ale ma bardzo szybkie obroty i czysty sygnał, który wielu opisałoby jako czysty, szybki, ekspansywny z dobr± scen± dĽwiękow±, ale nieco pozbawiony uderzenia i mięsa w ¶rodkowym i dolnym zakresie częstotliwo¶ci. Moje spojrzenie na tonalność X-Phona jako całości nie odbiega zbytnio od tej interpretacji, żeby być szczerym.

Ogólnie rzecz biorąc, X-Phone ma bardzo nieskazitelną i czystą prezentację, z kilkoma cudownie szczegółowymi wysokimi tonami, które iskrzą się bez zarzutu, że jest zbyt gorący czy tarty. Atak jest szybki i artykulacyjny, ale z lekko przerzedzoną średnicą i ciasnym, uderzającym basem, który i tak nie brzmi nadęty, ani boomowy. X-phone jest zbudowany dla szybkości i czystości z dodatkowym bonusem w postaci ładnej, przestrzennej sceny dźwiękowej.

Skuszenie go

Moc X-Phona, choć nie została zaprojektowana specjalnie dla rynku strugarek, radzi sobie z nimi całkiem dobrze, choć zwieńczona HE6 daje nieco szczuplejszy dźwięk, który jest lepiej wypełniony takimi jak Mjolnir 10w na kanał. Znalazłem, że z HE6 pokrętło było prawie przechylone, ale przyzwoity poziom można było znaleźć około 2-3pm na pokrętle, podczas gdy Mjolnir $750 robi to wszystko i jest zbalansowany przez około 12 południa na puli lub mniej z HE6. Przełącznik Mjolnir na jedno zakończenie i pokrętła są o wiele bardziej podobne. Tak samo jest w przypadku małego lampowego wzmacniacza Hifimana EF5 z bazooką słuchawkową, który w przypadku HE6 był dość wygodny około 12 w południe.

W porównaniu z Audio-gd C-2C, C2C miał więcej soku w jednym końcu niż x-phone. C2C działał o godzinie 13:00 na tarczy dla HE6 dla podobnych poziomów głośności o 16:00 na dzbanku x-phone. I did find the C2C top end a little more mute and with slightly less sparkle than the X-Phone and a slightly smaller sound stage and not quite as detailed but these differences were subtle. X-phone choć obsługiwane LCD-2 V2 dość łatwo, jak również HE400 i najbardziej wysokiej impedancji słuchawki, takie jak T1 i HD800 bez zbyt wiele wysiłku lub obciążenia. Więc X-Phone naprawdę nie ma zamiaru wygrać nagrody dla głodnych mocy strugarek, takich jak HE6, ale jego nie slouch z całkiem wszystko inne. To naprawdę tylko kwestia dopasowania się do własnych preferencji.

Dopasowanie do

Nie jest to ciepły wzmacniacz ani gruby, analogowy wzmacniacz dźwięku, a bas jest bardzo dobrze kontrolowany, dając poczucie przestronności bez utraty tego, co uważam za bardziej analityczny dźwięk półprzewodnikowy niż ciepły bas ciężki dźwięk muzyczny. Góra jest bardzo szybki i wyraźny i pracował całkiem dobrze z LCD-2 v2 bez utraty, że wondeful naturalnie płynące prezentacji, że tak wielu fanów LCD-2 iść na, ale nie tak dobrze z bardziej skromne AKG K550. AKG K550 naprawdę potrzebuje lamp lub ciepłej sygnatury, takiej jak Just Audio UHA-120, aby dobrze się rozwijać, w przeciwnym razie góra będzie zbyt gorąca dla całkiem sporej ilości gatunków. Tak też było z X-Phone, jak na mój osobisty gust, pozostawiając środki o wiele za cienkie, a wysokie tony za dużo ciepła i sybilancji.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze stwierdzenie Rein Audio, że lepsze dopasowanie będzie leżało przy wyższej impedancji słuchawek i że 100ohm stopień wyjściowy sięgający do T1 i HD800 wydaje się być kolejnym logicznym kierunkiem. W połączeniu z X-Phone Beyer T1 nigdy się nie rozluźnił, niektórzy mogą opisać jego iskrzącą górną część, ale uważam, że prezentacja nigdy nie była zbyt gorąca, a dolna część bardzo dobrze rozciągnięta i dobrze kontrolowana. T1 to każda słuchawka, która najlepiej zademonstrowała na czym polega X-Phone - neutralna górna/dolna tonacja dźwięku, która jest czysta i szybka, ale w razie potrzeby ugryziona w dolnej części. Środki w T1 nie są najgrubsze w X-Phone, ale na szczęście nie brakuje w nim szczegółów. Nic nie jest klaustrofobiczne czy błotniste w tym sensie, a T1 jest dobrą słuchawką do wykorzystania tej siły. Żałuję, że w końcu nie było odrobinę mniej fizz w górnej części z T1 i X-Phone combo, jak to, co dostałem z LCD2 rev 2.

Ku mojemu zaskoczeniu pokochałem parowanie HD800 i X-Phone dla gatunków akustycznych i klasycznych. Po prostu doskonałe. Detale i czystość były doskonałe, a zawroty głowy związane z T1 wydawały się o wiele mniej widoczne w HD800, czego się wcale nie spodziewałem. Kombinacja X-phone i HD800 w rekompozycji Maxa Richtera z Czterech Pór Roku Vivaldiego była niewiarygodnie wyrazista i wiązała się z brakiem utraty tej ogromnej sceny dźwiękowej, z której HD800 słynie. Jest coś w tym rozszerzeniu basu także w x-phone, które tak dobrze się sprawdza. Nie jest on gruby i ciężki, ale uderza mocno, gdy trzeba nawet na HD800.

Myśli końcowe

Kiedy po raz pierwszy odebrałem X-Phone, nie byłem zbyt pewny, ale po dokładnym dopasowaniu naprawdę zacząłem podziwiać jego mocne strony jako przerażająco dokładnego, czystego i szybkiego wzmacniacza słuchawkowego. Jego prezentacja jest na najwyższym poziomie, a obecna cena jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Wyższa impedancja wyjścia oznacza jednak, że trzeba myśleć o tym, które słuchawki działa najlepiej w połączeniu z tym czystsze tonacji i dla mnie dopasowanie do słuchawek, które nie są z natury jasne może nawet ciemne, takie jak Senn HD650, Hifiman HE400 i LCD-2 rev 2 będą dawać lepsze wyniki. Wciąż nie mogę uwierzyć, choć jak przyjemne znalazłem dopasowanie z HD800 dla mojej muzyki frajerów - czy wy chłopaki dostroiliście HD800 jako odniesienie w dowolnym momencie procesu? Rzeczywiście bardzo ciekawy.

21 stycznia 2021

Tomasz Tamborski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kontrabas, gitara basowa), wielokrotny laureat ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii najlepszy muzyk jazzowy