Jak kupować sprzęt audio?

Nim będziemy chcieli kupić dla siebie sprzęt audio warto zapoznać się z przygotowanymi zasadami, które pomogą Wam wybrać możliwie najlepsze urządzenia.

jak kupować sprzęt audio1. Wybieraj sprzęt audio słuchając!

Najlepszym testem takich urządzeń będzie samodzielne korzystanie z nich. Warto sprawdzić jak taki sprzęt się sprawuje. Najlepiej przy takim teście wykorzystać jakąś bardzo dobrze znaną nam płytę, z którą jesteśmy już osłuchani. W ten sposób bardzo szybko będziemy w stanie zauważyć, czy coś jest nie tak oraz czy dźwięki dobrze brzmią.

2. Więcej nie znaczy lepiej!

Jest mitem to, że lepsze niższe tony będą decydować o tym, że dźwięki będą lepsze. Trzeba nie decydować właśnie pod kątem takich elementów, ale patrzeć na głośniki z szerszej perspektywy.

3. Pomyśl, gdzie będziesz używał swój sprzęt audio!

sprzęt audioTo bardzo ważna kwestia ponieważ może również decydować o tym jak dźwięk będzie odbierany. Jeśli przygotowujemy dla siebie jakieś studio audio to tak naprawdę warto wziąć pod uwagę kupno bardzo dobrego sprzętu. Jednocześnie jednak należy pamiętać o odpowiednim wygłuszeniu pomieszczeń. To kwestia, która jest istotną ponieważ tak naprawdę może decydować o tym jak dźwięki będą odbierane. Oczywiście warto również brać pod uwagę wielkość tego pomieszczenia, które będzie przez takie głośniki obsługiwane. Jeśli na to nie zwróci się uwagi to może się okazać, że taki sprzęt audio nie będzie w stanie poradzić sobie z tymi konkretnymi pomieszczeniami ponieważ okaże się za słaby,

4. Masz sprzęt audio? Spróbuj w nim coś zmienić!

Gdy ma się w swoim domu zestaw audio i jest się z niego zadowolonym to czasami warto się zastanowić czy w ogóle warto zmieniać sprzęt czy może lepiej tylko zmienić jakieś jego części. Czasami okazuje się, że lepiej będzie wymienić tylko jakieś pojedyncze elementy i wtedy osiągnie się lepsze efekty.

kupno sprzętu audio5. Kupuj najlepiej za najtaniej!

Nie będzie sztuką kupienie najdroższych urządzeń w sklepi. Zdecydowanie większą sztuką będzie kupienie jakiegoś tańszego urządzenia, które będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania i będzie miało naprawdę dobre parametry. W ten sposób utrzymamy jakość odtwarzania za zdecydowanie mniejsze pieniądze.

9 lipca 2015

Tomasz Tamborski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kontrabas, gitara basowa), wielokrotny laureat ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii najlepszy muzyk jazzowy