Hi-end? Tak, ale w odpowiednich warunkach

Hi-end to pojęcie, które będzie się odnosić do drogiego sprzętu audio, który jest wykonany z wyjątkowych materiałów i ma również gwarantować bardzo dobrą jakość odtwarzanych dźwięków.

hi-endTak naprawdę wyścig między producentami i wartościowanie sprzętu sprawiło, że jest on często przeceniany w stosunku do tego, jaką wartość w sobie ma. Obecnie na rynku hi-end można mówić o stabilności, ponieważ jest wiele takich marek, które już od lat się na tym rynku znajdują i ich produkcja jest na bardzo dobrym poziomie. Rynek ten działa między innymi podobnie do tego związanego ze sprzedażą luksusowych samochodów. Okazuje się bowiem, że przy sprzęcie audio bardzo często świetne parametry techniczne okazują się być bardzo ważne i niekiedy to różne szczegóły decydują o wartości. Dodatkowo pojawia się kwestia związana z tym, że sprzęt hi-end dodatkowo łączy w sobie wyjątkową formę, otoczkę estetyczną i markę.

hi-endPojęcie Hi-end traktowane jest bardzo często jako nowoczesność dlatego za tym idzie również rewolucja technologiczna, która będzie związana z tym, że obecnie można sterować takim sprzętem przy pomocy specjalnie przygotowywanych aplikacji na tablety czy smartfony. To rozwiązanie, które jest chętnie stosowane.Pojawia się oczywiście przestawienie na utwory i inne formaty z tradycyjnych płyt. Doskonałym przykładem jest tutaj format FLAC, który nie będzie usuwał danych w stosunku do pierwowzoru. Dzięki takim rozwiązaniom nie musimy już udawać się do sklepu po płytę swojego ulubionego wykonawcy. Możemy wszystko kupować przez internet w formie plików. Trendem, który jest zauważalny to stosowanie słuchawek outdoorowych ze średniej oraz górnej półki. Można tutaj znaleźć kilka ciekawych marek.

płyty winylowePojawia się też na nowo grupa osób, które chętnie sięgają po płyty winylowe. Dlatego w salonach muzycznych taka forma na nowo się pojawia i wzbudza zainteresowanie. Jest już coraz więcej wydawnictw, które są przygotowane również w formie tradycyjnych vinyli. Zawsze jednak sprzedawcy podkreślają, że zanim ostatecznie będziemy się decydować na kupno sprzętu hi-end musimy zobaczyć jak ten sprzęt się prezentuje.

6 lipca 2015

Natalia Danielczyk

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (kompozycja i aranżacja), doktorantka Wydziału Instrumentalnego, dźwiękowiec w lokalnym radiu