Elementarne zasady użytkowania sprzętu audio - CZ. 2

Uwaga na wodę

zasady użytkowania sprzętuJest to sprawa powszechnie wiadoma i ostrzeżenie często powtarzane, ale warto przypomnieć, że nie można sprzętu stawiać tam, gdzie może mu grozić zalanie wodą. Dotyczy to zarówno samego wnętrza sprzętu jak i też jego okablowania. Urządzenia niektóre mają również podwyższoną odporność na wilgoć ale i tak powinno się przy nich uważać, by nie doprowadzić do zniszczenia sprzętu właśnie przez wodę. Jeśli zimą wnosimy urządzenie zimne do ciepłego pomieszczenia może pojawiać się ryzyko, że na układach pojawi się para wodna i niektóre elementy będą wilgotne. Dlatego lepiej po wniesieniu urządzenia na jakiś czas zdecydować się na jego odstawienie, tak by nabrał takiej temperatury jaka jest w danym pomieszczeniu i wilgoć dzięki temu będzie mogła odparować.

Sposób wykonywania połączeń

sprzęt audioPołączenie wykonywać należy, gdy sprzęt jest wyłączony. Najlepsza będzie tutaj kolejność, w której najpierw połączymy kablami urządzenia audio a dopiero potem umieścimy wszystko w gniazdku. Przed podłączeniem sprawdzamy czy włączniki znajdują się w odpowiedniej pozycji. Musimy być pewni, że połączenia mają dobry kontakt.

Kolejność włączania i wyłączania urządzeń

Gdy urządzenia audio są już połączone należy ja włączyć. Tutaj jednak trzeba sprawdzić jak je po kolei włączyć. Przykładowa sekwencja może być następująca:

- odtwarzacz CD - wzmacniacz

- odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy

- odtwarzacz CD - tuner - magnetofon - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy (magnetofon, tuner i odtwarzacz CD można w tej sekwencji przestawiać)

- odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - kolumny aktywne

Natomiast w trakcie wyłączenia trzeba zastosować kolejność odwrotną.

urządzenia audioPołączenia sprzętu przez rozgałęziacze

Czasami możemy mieć w systemie więcej urządzeń niż gniazd do połączenia. I tutaj pojawiają się różne koncepcje łączenia urządzeń ze sobą, ale bezpieczniejsze będzie gdy do źródła podłączy się dwa wzmacniacze. Chodzi o to, by nie uszkodzić sprzętu. Dzięki temu ani nie będzie ryzyka usterki ani ryzyka, że sprzęt będzie źle funkcjonował.

1 lipca 2015

Tomasz Tamborski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kontrabas, gitara basowa), wielokrotny laureat ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii najlepszy muzyk jazzowy