Elementarne zasady użytkowania sprzętu audio - CZ. 1

Wielu początkujących użytkowników sprzętu audio nie zdaje sobie sprawy z tego jak się nim zajmować by dobrze nam służyło i nie było szybko uszkodzone.

Wentylacja sprzętu

wentylacja sprzętu audioWszystkie urządzenia audio mają to do siebie, że będą dawać dużo ciepła, dlatego dobra wentylacja jest bardzo ważnym elementem. Obecnie są już różne układy, które mają sprawić, że sprzęt będzie zabezpieczony przed przegrzaniem, ale jeśli się go nadmiernie używa takie ryzyko zawsze istnieje. Dlatego nawet jeśli sprzęt się nie psuje w związku ze zbyt wysoką temperaturą to na pewno bardzo ważnym elementem i korzystnym będzie przygotowana starannie wentylacja. Praca w wysokich temperaturach może bowiem sprawić, że sprzęt będzie krócej nam służył. Problem z 

przegrzewaniem bardzo często dotyczy wzmacniaczy zintegrowanych oraz mocy. Nie można stawiać ich w takich miejscach, gdzie wentylacja jest słaba. Lepiej się postarać o to, by te sprzęty stały na półkach, które są odpowiednio obszerne i oddalone od siebie ponieważ dzięki temu będą miały dostęp świeżego powietrza. Powinno się unikać także stawiania urządzeń w wieżę ponieważ wtedy szansa na sprawne odprowadzanie ciepła będzie już dużo mniejsza. Lepiej, by sprzęty nie znajdowały się w ciasnych pomieszczeniach. Gorsza wentylacja będzie również, gdy sprzęt stanie na tapicerowanych meblach czy dywanach. jeśli chodzi o wzmacniacze to jest pewna grupa, która będzie wydzielać bardzo dużo ciepła. Chodzi o klasę D wzmacniaczy. Dlatego warto szukać rozwiązań, które mogą ten problem z ciepłem niwelować.

Uwaga na słońce

sprzęt audio a słońceRównież duża ilość światła słonecznego może się stać elementem, który będzie powodował wiele problemów. Wspomnieliśmy, że ważna jest zapewnienie dla wzmacniaczy dobrej wentylacji. Dlatego również bardzo ważne będzie umieszczenie wzmacniacza tam, gdzie nie będzie do niego dostępu światła słonecznego. Obudowy są czarne i szybko się nagrzewają a co za tym idzie trudno będzie im oddawać również to ciepło, które będzie generowane przez układy elektroniczne w urządzeniu. Duża ilość światła będzie również przyspieszała zużycie materiałów, z których kolumny są wykonane i dlatego może za tym iść szybkie uszkodzenie takiego głośnika.

 

3 lipca 2015

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.