Sony MDR-10RC - przegląd

Słuchawki nauszne MDR-10RC to kompaktowa wersja flagowego modelu Sony, pełnowymiarowego MDR-1R. Przyjrzyjmy się bliżej nowemu modelowi i wszystkim jego cechom.

Konstrukcja i wyposażenie

Zewnętrznie "dziesiątki" są wykonane w tym samym stylu co starsze "jedynki", ale mają skromniejsze rozmiary i w pełni składaną konstrukcję. Po złożeniu MDR-10RC zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu model ten jest bardzo poręczny. Model ten wyposażony jest w odłączany kabel ze standardowym wtykiem 3,5 mm, co oznacza, że w razie konieczności jego wymiany nie trzeba szukać konkretnego modelu z odpowiednim wtykiem. Podobnie jak w najnowszych modelach Sony (np. XBA-H3) kabel jest żebrowany wzdłuż, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo splątania i zminimalizować mikrofonowanie. Dodatkowo, MDR-10RC dostarczany jest z dwoma kablami: standardowym kablem oraz kablem słuchawkowym z mikrofonem i pilotem do użytku z telefonami. Regulowany i wyściełany pałąk jest wzmocniony metalową płytką, nauszniki obracają się lekko w obu kierunkach, a poduszki słuchawek są miękkie i wygodne. Nie można narzekać na jakość wykonania MDR-10RC, a dopasowanie i wygoda są jednymi z najwygodniejszych wśród słuchawek nausznych. Oprócz słuchawek i pary kabli w pudełku znajdziemy materiałowy futerał oraz instrukcję obsługi. Dostępne są trzy opcje kolorystyczne: czarna, biała lub czerwona.

Dźwięk słuchawek

Podobnie jak starszy model MDR-1R, MDR-10RC posiada 40mm przysłonę. Nazywanie MDR-10RC po prostu uproszczoną wersją starszego modelu nie jest pożądane. Brzmienie MDR-10RC jest przyzwoite - zwłaszcza jak na klasę słuchawek wokółusznych - dźwięk zachowuje dobrą szczegółowość, bas jest wystarczająco głęboki, ale nie dusi reszty pasma. Dźwięk nie jest ściśnięty czy ciasny, jak to bywa w przypadku słuchawek overhead, przestrzeń budowana jest przede wszystkim w głąb. Głośność MDR-10RC jest w zupełności wystarczająca do zastosowań podziemnych. Obecność kabla słuchawkowego sugeruje, że słuchawki zostały zoptymalizowane pod kątem smartfonów ze słabym wzmacniaczem. Jednak model ten sprawdził się również w przypadku poważniejszych graczy Hi-End. Ogólnie rzecz biorąc, MDR-10RC to jeden z niewielu modeli na głowę, który może konkurować z pełnowymiarowymi słuchawkami. Co, biorąc pod uwagę jego kompaktowe rozmiary, czyni MDR-10RC ciekawostką dla tych, którzy dużo się przemieszczają lub podróżują i szukają alternatywy dla masywniejszych, pełnowymiarowych słuchawek.

15 grudnia 2021

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.