Recenzja FiiO X3

Czy wiesz o nowoczesnych odtwarzaczach przenośnych? Które nazwiska są bardziej prawdopodobne, że będą teraz na ustach wszystkich? Najprawdopodobniej będzie to Apple iPod, odtwarzacze Cowon, czy najjaśniejszy przedstawiciel mobilnego dźwięku Hi-End Colorfly Colorful C4 Pro. Przeciętny, niewyszukany dźwiękowiec może kupić niedrogi odtwarzacz flash, ale nie będzie miał wszystkich korzyści płynących ze szczegółowego dźwięku. Trudno jest kupić niedrogie źródło dźwięku wysokiej jakości, ponieważ wybór naprawdę wartościowych odtwarzaczy jest obecnie niezwykle mały. Nie tak dawno do grona przenośnego audio dołączył odtwarzacz od popularnych producentów przenośnych wzmacniaczy FiiO X3.

Przystępny cenowo odtwarzacz FiiO X3 bazuje na wysokiej jakości układach charakterystycznych dla droższych modeli. Potężna sekcja wzmacniacza jest w stanie zapewnić niezbędną głośność dla prawie wszystkich przenośnych słuchawek i niektórych słuchawek domowych, o niezbyt wysokiej impedancji.

FiiO X3 posiada ergonomiczną i surową konstrukcję z wygodnymi przyciskami sterującymi. Zapewnia to dużą łatwość nawigacji, ponieważ nie trzeba wyjmować go z kieszeni, aby przełączać utwory i głośność, ale można to zrobić za pomocą dotyku. Odtwarzacz ma wymiary 55mm x 109mm x 16mm (WxHxT) i waży 122g. Biorąc pod uwagę zastosowanie wysokiej klasy DAC-a Wolfson WM8740, to wcale nie jest dużo, odtwarzacz bez problemu mieści się w kieszeni.

FiiO X3 posiada również wyjście liniowe dla tych, którzy chcą wyprowadzić dźwięk do aktywnego systemu głośników lub samochodowego zestawu stereo, a dla cyfrowego wyjścia dźwięku jest wyjście koaksjalne. Odtwarzacz może odtwarzać wszystkie popularne formaty muzyczne: FLAC, ALAC, APE, MP3, WAV, WMA, AAC, OGG, MP2. Ten niewielki odtwarzacz bez problemu radzi sobie z plikami cue, płynnie dzieląc całe pliki bezstratne na osobne ścieżki. FiiO X3 posiada 8 GB pamięci wewnętrznej, jest też możliwość zainstalowania karty microSD do 64 GB. Kolorowy ekran o przekątnej 2,4 cala jest wystarczająco duży, aby wyświetlać okładki albumów lub teksty piosenek, a jednocześnie nie sprawia, że urządzenie wygląda nieporęcznie. Istnieje również możliwość flashowania oprogramowania urządzenia, co w przyszłości powinno znacznie wydłużyć (z 2 do 5 godzin) i tak już znaczny dla tej klasy dźwięku czas pracy wynoszący 10 godzin.

Menu odtwarzacza jest zorganizowane w sposób wygodny i logiczny, nie jest potrzebna żadna instrukcja obsługi. Włączyłem go i od razu zacząłem słuchać muzyki.

W zestawie znajduje się białe silikonowe etui (co samo w sobie jest rzadkością), dwie osłony ekranu, przejściówka na złącze koncentryczne, kabel micro USB, książeczka gwarancyjna oraz instrukcja obsługi.

Na osobną pochwałę zasługuje brzmienie odtwarzacza. Przetwornik cyfrowo-analogowy Wolfson WM8740 zapewnia szczegółowość i szeroką scenę, a wzmacniacze operacyjne AD8397 zapewniają wysokiej jakości zasilanie dla dowolnych przenośnych słuchawek. Odtwarzacz był testowany ze słuchawkami Sennheiser IE 4 oraz Creative Aurvana In-Ear3 i wykazał się doskonałym i bogatym dźwiękiem z pełnym basem.

Podsumowując, można powiedzieć, że wreszcie rynek przenośnych urządzeń audio doczekał się godnego reprezentanta o atrakcyjnym stosunku ceny do jakości. Za niewielką inwestycję, FiiO X3 oferuje jakość wykonania, która sprawi, że wiele bezstratnych nagrań będzie odtwarzanych w zupełnie nowy sposób.

FiiO X3 potrafi wiele, nie wymaga wiele.

Karta produktu

3 stycznia 2022

Tomasz Tamborski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (kontrabas, gitara basowa), wielokrotny laureat ankiety Jazz Top miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii najlepszy muzyk jazzowy