Najpopularniejsza muzyka świata w 2018 r.

Niedawno pisaliśmy o przychodach branży muzycznej w 2018 r., a dziś chcemy porozmawiać bezpośrednio o muzyce i muzykach: kto był najlepszym wykonawcą na świecie? Dowiedzieliśmy się o tym z raportu IFPI* i spieszymy się z tym podzielić.

W raporcie IFPI odnotowano wzrost regionalnych rynków muzycznych, zwłaszcza w Azji i Ameryce Łacińskiej, oraz postępującą globalizację przemysłu muzycznego. Tendencje te znajdują odzwierciedlenie w listach przebojów - jak widać, 2 z 3 najlepiej sprzedających się albumów zostały nagrane przez południowokoreański boysband BTS. Jest to pierwszy koreański zespół, który otrzymał certyfikat RIAA (Recording Industry Association of America) za platynowy singiel i złoty album, a także dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboard 200 albums chart. Zespół zebrał liczne nagrody w Japonii, Wielkiej Brytanii, Danii i innych krajach. Muzyka latynoamerykańska jest reprezentowana w czołówce przez zeszłoroczny super hit Despacito, wykonywany przez Luisa Fonsi i Daddy'ego Yankee.

*IFPI jest organizacją promującą interesy międzynarodowego przemysłu nagraniowego na całym świecie. Do stowarzyszenia należy około 1300 głównych i niezależnych firm w prawie 60 krajach.

18 czerwca 2022

Krystian Wolski

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (saksofon, urządzenia elektroakustyczne), laureat prestiżowych konkurów ogólnopolskich i międzynarodowych.