Cechy dobrego sprzętu audio

1. Wzmacniacz stereofoniczny

wzmacniaczWzmacniacz powinien mieć odpowiednio wysoką moc przede wszystkim na to, że ważne będą najniższe poziomy zniekształceń oraz dynamika wejść. Moc dobrego wzmacniacza powinna być na poziomie 100 W przy obciążeniu 8 omów. Pasmo przenoszenia powinno być możliwie jak najwyższe w zakresie od 5Hz do 100kHz ale wystarczy już zakres 10 Hz do 60 kHz. Do ważnych elementów należy również Damping Faktor, który określa tłumienie. Im wyższy będzie ten współczynnik tym lepiej. Wydaje się, że dość ważnym elementem będzie również to jak wiele wejść i wyjść będzie w danym urządzeniu. Chodzi o to, by możliwie jak najlepiej przygotować zakres możliwości wzmacniacza. Dużo będzie również zależeć od tego w jakich zakresach będzie dany wzmacniacz pracował oraz jakie możliwości będzie w stanie dać użytkownikom.

 

2. Źródło sygnału

odtwarzacz płyt cdTutaj najczęściej będzie to odtwarzacz płyt CD, w którym będą następujące cechy: nadpróbkowanie 24bit/192kHz, pasmo od 10Hz do 20kHz, dynamikę > 100dB, jitter < 200. Najlepsze urządzenia posiadają właśnie takie możliwości i dzięki temu będą w stanie dobrze czytać i odtwarzać płyty CD.

 

3. Kolumny głośnikowe.

kolumnyTen temat wydaje się być szczególnie szeroki. Tutaj między innymi ważna będzie kwestia powierzchni, na jakiej wszystko będzie umieszczone. Jeśli nie mamy zbyt dużego metrażu nie będzie można przygotować kolumn podłogowych o dużych rozmiarach. Wtedy wystarczą średniej wielkości kolumny. Nasz słuch też ma ograniczone możliwości, jeśli chodzi o odsłuchiwanie poszczególnych dźwięków nasz słuch jest także ograniczony i nie będzie w stanie poradzić sobie ze wszystkimi dźwiękami, dlatego czasami nie ma dla nas znaczenia czy głośnik będzie grał na poziomie 25 kHz czy nawet 40 kHz. Najlepsze głośniki powinny być dość szerokie i składać się z dwóch głośników w sekcji. Dzięki temu będzie można uzyskać najlepsze efekty. Pamiętać trzeba również o dobrym usytuowaniu głośników, które muszą być odsunięte od ścian a ich oś powinna się przeciąć w tym miejscu, w którym będzie stał odsłuch.

29 czerwca 2015

Natalia Danielczyk

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (kompozycja i aranżacja), doktorantka Wydziału Instrumentalnego, dźwiękowiec w lokalnym radiu