Bez kompromisów: słuchawki Onkyo A800

Inżynierowie Onkyo wiedzą z pierwszej ręki, co oznacza bezkompromisowy dźwięk High End - firma ma dziesiątki lat doświadczenia w produkcji głośników, wzmacniaczy i innych najwyższej klasy urządzeń dla audiofilów. W tym roku do kolekcji topowych konstrukcji firmy dołączają wysokiej klasy słuchawki High End A800. Ten model jest wyraźnie zaprojektowany, aby przyciągać uwagę nie tylko swoim brzmieniem, ale również wyglądem!

Projekt

Jak można odróżnić produkt premium od zwykłego? Najprostszym sposobem jest wykończenie i materiały. Flagowe słuchawki Onkyo deklarują swój status dzięki luksusowemu czarno-złotemu wykończeniu, aluminiowym nausznikom i wykończeniu pałąka z prawdziwej skóry. Nietypowy jest też pałąk, który jest wyraźnie poszerzony. Ma to na celu nie tylko wzmocnienie solidności, ale również bardziej równomierne rozłożenie hałaśliwego ciężaru słuchawek wynoszącego 570 gramów podczas długich godzin słuchania muzyki.

Ergonomia

Aby słuchanie było jeszcze bardziej komfortowe, poduszki słuchawek wyłożone są oddychającym aksamitnym materiałem, który pozwala uszom swobodnie oddychać. Materiałem wypełniającym jest specjalnie opracowana pianka o wysokim odprowadzaniu ciepła i efekcie pamięci. Dzięki temu poduszki słuchawek dokładnie dopasowują się do kształtu głowy, co sprawia, że słuchawki nie są ciepłe, ale też nie ograniczają szczelności dopasowania.

Kabel

Słuchawki douszne posiadają charakterystyczny płaski przewód taśmowy. Nietypowy kształt nadaje jej elastyczność i trwałość. Przewód wykonany jest z audiofilskiej jakości miedzi beztlenowej o zmniejszonej rezystancji, co pozwala praktycznie wyeliminować straty w transferze sygnału. Własny jack 6,3 mm jest przeznaczony do domowego sprzętu nagłaśniającego, ale słuchawki można podłączyć niemal do wszystkiego - w tym celu w zestawie znajduje się przejściówka na 3,5 mm. A jeśli właściciel chce sprawdzić, jak słuchawki brzmią w połączeniu z innym kablem, zdejmowany klips pozwala na łatwą zamianę.

Mówca

Onkyo zaprojektował nowy przetwornik głośnikowy specjalnie dla swoich flagowych słuchawek o dużej średnicy 50mm. Specjalna wielowarstwowa kompozycja w jego membranie eliminuje zniekształcenia drgań, aby utrzymać pewną kontrolę nad dźwiękiem nawet na skraju zakresu częstotliwości. W rezultacie inżynierom udało się pogłębić pasmo przenoszenia niskich częstotliwości do 4Hz i podnieść pasmo przenoszenia wysokich częstotliwości do 40kHz, dzięki czemu słuchawki są w stanie zapewnić czystość szczegółów w najbardziej wymagającej muzyce, w tym w nagraniach symfonicznych highlife.

Projekt

Aby zapewnić zaawansowanym 50-milimetrowym przetwornikom idealne warunki do pracy, słuchawki posiadają w pełni otwartą obudowę akustyczną. Daje to membranom pełną swobodę ruchu i pomaga w tworzeniu szerokiej sceny dźwiękowej z wyraźną separacją pomiędzy partiami instrumentalnymi. Aby zapobiec drganiom resztkowym membrany, projektanci zastosowali starannie dobrane tłumienie pomiędzy przednią i tylną ścianką. Eliminuje to najmniejsze zniekształcenia akustyczne i pozwala na odtwarzanie muzyki w sposób czysty i przejrzysty - tak jak brzmiała ona w oryginale.

5 stycznia 2022

Natalia Danielczyk

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (kompozycja i aranżacja), doktorantka Wydziału Instrumentalnego, dźwiękowiec w lokalnym radiu